Цукровий діабет Симптоми, діагноз, профілактика

Цукровий діабет – це захворювання, основною ознакою якого є стійке підвищення рівня цукру в крові. Тому для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній крові (береться з пальця) або венозної (береться з вени) протягом дня, або, що більш надійно, визначення рівня глюкози натще (не їсти мінімум 10 годин перед дослідженням). Нормальний рівень глюкози в крові коливається від 3,3 до 6,7 ммоль/л. 

Глюкоза є основним джерелом енергії,  своєрідним універсальним паливом для наших клітин, яке, згораючи, забезпечує нормальну функцію мозку, печінки, серця і м’язів, особливо при додаткових навантаженнях. А для того щоб цукор потрапив у клітини, потрібен інсулін

Інсулін – це гормон підшлункової залози, який забезпечує надходження глюкози в клітини організму, відповідає за регулювання обміну білків, каталізуючи їх синтез з амінокислот, і переносить отримані білки до клітин, доставляє в клітини глюкозу, розчинену в крові. Брак інсуліну або порушення його взаємодії з клітинами організму призводить до того, що з’являється гіперглікемія – стійке збільшення вмісту глюкози (цукру в крові). Тобто при цукровому діабеті глюкоза не може самостійно проникнути в клітину і залишається в крові як непотрібний елемент.

Типи, симптоми, лікування діабету 

Є два типи цукрового діабету. При будь-якому з них суть захворювання зводиться до підвищення концентрації глюкози (цукру) в крові. 

Цукровий діабет 1 типу пов’язаний з дефіцитом інсуліну: його виробляється мало або зовсім немає. Зустрічається в 10-15% випадків. Підшлункова не справляється зі своїми функціями – кількість синтезованого гормону не переробляє всього обсягу глюкози, і рівень цукру в крові підвищується.

При цьому типі діабету інсулінотерапія потрібна завжди. 

Цукровий діабет 2 типу: інсуліну виробляється достатня кількість, буває навіть більше норми. Але гормон виявляється практично не потрібен, тому що тканини організму втрачають до нього чутливість.

У цьому випадку інсулін використовується рідко – тільки при важкому перебігу, коли інші ліки не допомагають.

Лікарі виділяють також так званий “прихований діабет”, який можна виявити лише за допомогою спеціального аналізу, і потенційний, коли до нього є схильність. Подібне трапляється при ожирінні, несприятливій спадковості і при надлишковій масі тіла при народженні (від 4 кг і вище).

Основні симптоми діабету:

– Посилене виділення сечі, яке викликається підвищенням її осмотичного тиску через наявність в сечі розчиненої глюкози (глюкози в сечі людини при відсутності патологій бути не може). Виявляється рясним прискореним сечовипусканням в денний, а також у нічний час.

– Невтолима постійна спрага, зумовлена істотними втратами з сечею води, а також збільшенням осмотичного тиску крові.

– Невгамовний постійний голод. Цей симптом викликається супроводжуючим діабет порушенням обміну речовин, а точніше – нездатністю клітин поглинати, а також переробляти глюкозу без інсуліну. 

– Виражене схуднення, особливо характерне для діабету 1-го типу. Це типовий симптом, що з’являється, незважаючи на наявність у хворих підвищеного апетиту. Схуднення, а нерідко навіть виснаження хворих свідчить про підвищений катаболізм жирів, а також білків через виключення глюкози з енергетичного обміну клітин хворого.

Симптоми хвороби в залежності від типу діабету: 

Ознаками діабету першого типу є: як уже вказувалось, велика втрата ваги, а також спрага, часте сечовипускання, сухість у роті, дратівливість, швидка стомлюваність, нудота, іноді блювота. Другорядними ознаками діабету такого типу є: болі в серці, болі в литкових м’язах і судоми в них, фурункульоз, шкірний свербіж, головний біль, дратівливість і порушення сну. Щодо другорядних ознак діабету 1-го типу в дітей, слід відзначити появу  нічного нетримання сечі.

 Для діабету другого типу характерно: оніміння і судоми ніг, больові відчуття в ногах, а також у руках, відчуття постійної спраги, свербіж, помутніння в очах, погане загоєння ран, наявність шкірних інфекцій, стомлюваність, сонливість, зниження больової чутливості, часті інфекційні захворювання, поступове збільшення ваги, зниження потенції у чоловіків. Крім цього, при діабеті другого типу спостерігається випадання волосся на ногах  на тлі посиленого росту волосся на обличчі, поява на тілі невеликих жовтих наростів, іменованих ксантомами. Також до перших ознак діабету 2-го типу відноситься запалення крайньої плоті, пов’язане з частим сечовипусканням.

Поява симптомів діабету 2-го типу відбувається не відразу, їх важко виявити, оскільки вони не надто виражені. Нерідко трапляються  випадки, коли дане захворювання протікає мляво, що ускладнює встановлення діагнозу. У подібних випадках діабет виявляється випадково, після здачі аналізу на цукор або дослідження сечі. Найчастіше дане захворювання проявляється у зрілому віці. Як правило воно є наслідком неправильного харчування.

Сьогодні діагноз цукровий діабет, на жаль, не рідкість. Однак досягнення медицини, засновані на постійному вивченні цього захворювання, дозволяють хворим на цукровий діабет вести нормальне життя, повноцінно працювати і займатися спортом.

Основним методом лікування цукрового діабету обох типів є спеціальна дієта, яку прописує лікар, орієнтуючись на індивідуальні ознаки і стадію захворювання. Також хворим не забороняється працювати, і обов’язково пропонуються помірні фізичні вправи. Іноді на додаток до цього, доктор прописує препарати для стабілізації рівня цукру в крові. Діабет I-го типу завжди вимагає ін’єкцій інсуліну.

Народні засоби лікування цукрового діабету

Народні засоби лікування цукрового діабету застосовуються додатково до основного лікування. Збори чергують через кожні 2-3 місяці. Народні засоби сприяють запобіганню хворих від уражень серцево-судинної системи, сітківки очей, нирок і печінки або віддаляє момент появи ускладнень.

Збори трав можуть застосовуватися у поєднанні з іншими ліками при обов’язковій консультації у лікаря.

Поліпшення при фітотерапії настає через 3-4 тижні регулярного прийому трав. Перед тим як приймати той чи інший збір, бажано ознайомитися з протипоказаннями до трав, що входять до складу цього збору.

Як захиститися від цукрового діабету?

 • Правильно харчуйтеся! Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П’ять блюд з овочами й фруктами в день. Їжте більше продуктів, багатих на складні вуглеводи. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. Їжте хліб з борошна грубого млива, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю.
 • Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу! Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.
 • Не вживайте цукор і сіль! Навіть дуже мала кількість з’їденого цукру може до небес підняти його рівень у крові. А солона їжа різко підвищує кров’яний тиск.
 • Слідкуйте за своєю вагою!
 • Займайтеся спортом! Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.
 • Пийте вітаміни!
 • Уникайте стресів!
 • Стежте за рівнем глюкози в крові!
 • Відмовтесь від алкоголю і тютюну!

Гімнастика. Добре «з’їдають цукор» фізичні вправи. Нижче  наводимо кілька універсальних вправ, призначених для хворих на цукровий діабет, які не мають серйозних ускладнень.

 • Тримаючись за спинку стільця або стіну, піднятися «навшпиньки» 15-20 разів.
 • Тримаючись за спинку стільця, присісти 5-10 разів.
 • Лягти на підлогу навпроти  стіни, підняти прямі ноги під кутом 60 градусів, притиснути ступні до стіни. Полежати так 3-5 хвилин.
 • Сісти на стілець, прикріпити еспандер до пальців ніг і згинати ноги в колінах 8-15 разів.
 • Корисні прогулянки, якщо перемежовувати  швидкий і повільний темп.
 • Робіть вправи стільки разів, скільки вийде, не доводячи себе до стомлення. Навантаження повинно збільшуватись поступово, природним чином.