Семінар-практикум «Вакцинація в практиці сімейного лікаря»

Минулої п’ятниці у актовій залі міського центру первинної медико-санітарної допомоги відбулося друге заняття семінару-практикуму для лікарів загальної практики, сімейних лікарів та медичних сестер «первинок» міста та району на тему «Імунопрофілактика інфекційних хвороб в Україні». Цього разу розглядалися акту­альні питання вакцинації в прак­тиці сімейного лікаря. Всього заплановано проведення чотирьох таких занять, мета яких – удосконалення знань, умінь та навичок медичних працівників з питань імунізації населення.

Модератором семінару виступила Тетяна Миколаївна Бухановська, кандидат медичних наук Національної академії післядипломної освіти імені Шупика, кафедра сімейної медицини та амбулаторно-клінічної допомоги.

Тема вакцинації вибрана не випадково, оскільки вона є досить гострою і неоднозначною у розумінні пацієнтів, котрих умовно можна поділити на її прихильників та тих, хто виступає проти. До того ж, за словами Тетяни Бухановської, якщо статистика вакцинації дітей дошкільного та шкільного віку є досить точною, сказати це саме про доросле населення не можна. Неправильно думати, наголошує лікар, що імунітет, який сформувався після щеплення, зробленого в дитинстві, буде захищати людину до кінця життя. Існують вакцинозалежні хвороби, які потребують декількаразового щеплення. Наприклад коклюш, правець, дифтерія та інші.

Тож на минулому занятті розглядалися такі питання як доцільність ревакцинації дорослого населення від коклюшу, адже за словами лікарів, на один діагностований випадок припадає 66 недіагностованих (такі дослідження були проведені, наприклад, у Польщі), вакцинації дітей з порушенням календаря (тобто тих, хто через певні причини не зміг вчасно зробити щеплення). Також учасники семінару прослухали цікаву лекцію на тему «Як працює імунна система людини», підкріплену переглядом слайдів.

Особливе зацікавлення та обговорення слухачів викликали питання, пов’язані з безпосередньою медичною практикою. Наприклад, як діяти медпрацівнику у переддень вакцинації пацієнта та на що звернути особливу увагу (термометрія, зовнішній огляд і т.д), які заходи проводяться в день щеплення та після нього, які побічні ефекти можуть виникнути на ту чи іншу вакцину (обов’язково попередити про це пацієнта чи батьків, якщо це дитина) чи є температура (і до яких показників) варіантом норми реакції людини на вакцину, як діяти в разі, якщо дитина алергік і так далі.

Тетяна Бухановська (модератор семінару):
«Організа­тором тренінгів ви­ступає ВГО «Українська асо­ціація сі­мей­ної медицини» за інформаційної підтримки ТОВ «Глаксо-СмітКляйн Фармасьютікалс Україна». Такі семінари будуть проведені у чотирьох регіонах Київщини. Це благодійний проект, тож заняття безкоштовні. Тема, вважаємо, є актуальною і важливою на даний час, адже, наразі, певного поширення набувають хвороби, про які, здавалося, людство вже забуло. Окрім того, не менш важливою є проблема вакцинації,чи точніше, ревакцинації дорослого населення, адже стійкий міф про те, що щеплення закінчуються дитячим віком і більше в них необхідності немає, потрібно руйнувати. Семінари проводимо в неробочий час і запрошуємо на них усіх лікарів та медичних сестер, котрі працюють у закладах сімейної медицини. Намагаємося зробити заняття цікавими для наших медичних працівників. Тому не лише читаємо лекції, а застосовуємо елементи інтерактивних ігор та інші цікаві методики.